Vyměňme si šikovnost!

V polovině května a ve druhém červnovém týdnu se uskutečnily dva výměnné studijní pobyty žáků v rámci programu Erasmus+ s názvem Vyměňme si šikovnost!

Hrad Modrý Kameň
Hrad Modrý Kameň

Projekt je realizován společně se Spojenou školou Modrý Kameň ze Slovenské republiky. V květnu vyrazily na Slovensko čtyři žákyně maturitního oboru hotelnictví a cestovní ruch, stejně tak jsme hostili čtyři žákyně ze slovenské strany. V červnu byl pobyt určen stejnému počtu žáků učebních oborů. 

Účastníci projektu byli přivítáni ředitelkami škol, zúčastnili se výuky několika předmětů, měli možnost porovnat podobu a přístupy jednotlivých stran. Především však pro ně byl připraven bohatý poznávací a kulturní program. Na české straně na úvod absolvovali prohlídku královského města Uherské Hradiště a byly jim představeny hlavní pamětihodnosti. Dále navštívili Galerii Slováckého muzea, expozici Živá voda a Hotel Skanzen na Modré, baziliku na staroslavném Velehradu, Kovozoo a Staroměstskou farmu, lázeňský pavilon v Ostrožské Nové Vsi, hrad Buchlov a přilehlé okolí, vinařství Rochůz a lázně Luhačovice. Na slovenské straně vždy začali žáci prohlídkou města a hradu Modrý Kameň, navštívili obec Hrušov, město Lučenec a v něm informační centrum, městské muzeum, galerii i místní synagogu, jejich cesty vedly do vinařských závodů Veľký Krtíš nebo do Haličského zámku.

Program byl na obou stranách nabitý a účastníci odjížděli po necelém týdnu domů plni dojmů, zážitků a nově navázaných vztahů. Organizátoři věří, že budou na prožité dny dlouho v dobrém vzpomínat a již nyní se těší na další pobyty, které budou probíhat na podzim.