Erasmus+ Jedeme dál! v Dublinu

V neděli 2. října vyrazilo šest žákyň 3. ročníku oboru hotelnictví a cestovní ruch a pět pracovníků školy do irského Dublinu, aby v rámci projektu Erasmus+ s názvem Jedeme dál! naplnili stanovené cíle.

Pohled na dublinské pobřeží
Pohled na dublinské pobřeží

Definované cíle jsou následující:

  • získání a posílení odborných profesních zkušeností a jazykových dovedností žáků prostřednictvím odborné stáže,
  • osobnostně-sociální rozvoj žáků,
  • zvýšení jazykových znalostí zaměstnanců školy pro oblast vzdělávání a mezinárodní styk,
  • zvýšení povědomí a znalostí účastníků o jiné zemi, společenském, přírodním a kulturním prostředí.

Dva týdny pobytu byly naplněny po okraj aktivitami.

Stáž děvčata absolvovala ve dvou prestižních restauracích irské metropole. Jejich úkolem byla mimo jiné příprava rautových snídaní a obědů, kávy, dezertů, práce za barem, příprava nápojů, správné čepování piva (zejména tradičního irského Guinesse), obsluha hostů, jejich vítání a usazování, na které si v Irsku potrpí a je výrazem přátelského a osobního přístupu. Samozřejmostí byla nepřetržitá komunikace v anglickém jazyce a nutností rychlá orientace v provozovnách, které byly velmi živé a plné hostů. Dívky prokázaly profesionalitu a schopnost rychlého učení a od provozovatelů se dočkaly mnoha pochval. Zaměstnanci školy absolvovali každý den několik hodin jazykového vzdělávání ve skupinách složených ze studentů z celého světa.

Po splnění každodenních povinností následovalo společné poznávání města, jeho památek, muzeí, kulturních zařízení, místních parků i okouzlujícího pobřeží.  Účastníci zvládli navštívit Dublinský hrad, Irish whisky muzeum, Muzeum Vikingů, Muzeum voskových figurín, Katedrálu sv. Patrika, Katedrálu Ježíše Krista, areál univerzity Trinity College s jeho nádhernou knihovnou a nemohly chybět pověstné „puby“ s živou hudbou, které k městu neodmyslitelně patří.  

I přes varování průvodců se dublinská obloha mnohokrát vyjasnila a naše kroky doprovázel svit podzimního slunce. Na vlastní kůži jsme poznali, že zvěsti o přátelské a srdečné povaze Irů nejsou jen prázdnou frází a kus dobré nálady jsme s sebou přivezli i domů s předsevzetím, že si ji udržíme co nejdéle.